16 Ocak 2012 Pazartesi

KOLAY DOĞUM İÇİN ÖNERİLER ???

Herkese Hayırlı bir hafta ve hayırlı bir gün dilerim öncelikle.Doğumuma az bir zamanın kaldığı şu gün ve haftalarda kafamı oldukça meşgul eden şu konuyu sizlerlede paylaşmak istedim.KOLAY DOĞUM . . .
Bunun için çeşitli bilgilere televizyon kanallarından,internet portallarından, eş ve dosttan ulaşmak mümkün tabi.Benim bildiğim en başlı başına maddeler şunlar kolay doğum için öncelikle;
-HAMİLELİK BOYUNCA EGZERSİZ(DR.unuzun ve sağlığınızın izin verdiği müddetçe tabi),YÜRÜYÜŞ
-VE SON HAFTALARA DOĞRU YAKLAŞIRKEN İÇERİĞİNDE DOĞUMDA SALGILANAN OKSİTOSİN HORMONUNU BULUNDURAN HURMA YEMEK.

 Tabi bunların dışında duyduğum veya okuduğum daha birsürü şey var.Ayrıca doğumu kolaylaştıran "dua"ları da göz ardı etmemek lazım.Benim bilgisayarımda kayıtlı bulundurduklarım şunlar :


doğum için okunacak dualar

doğum sırasında okunacak duayı, Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur: l- doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur: "İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın"(A'raf suresi 54. ayet) Meali : Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A'raf suresi, 54)

hamile bayanlar, ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah-ü teala doğacak çocuk da bu esma-i ilahi ile güzel ve sağlıklı olur.

Kolay doğum yapmanın (ve diğer işleri de kolaylaştırmanın) bir güzel yolu da İnşikak Sûresini çok okumaktır.


Ve Muzaffer Ozak Hocaya ait "İrşat" kitabı Esma-ul Hüsna bölümünden: "YA BEDİ'U"(c.c) ismi celilini "Ya Bedi'us-semavati" şeklinde 70 kere okuyanların bütün zor işleri kolaylaşır.

"YA MÜBDİ'U”(c.c) ismi celili ,çocuğunu düşürmesinden korkulan bir kadına okunursa,her türlü gebelik tehlikelerinden kurtulur."

“YA RAKİBU” (c.c.) ismi celilini kere okumak da doğumun zahmetsiz geçmesini sağlar inşallah.

Abese suresi 20. ayeti(sümme sebile yesserah) okumanın tecrübe ile sabit olarak çok etkili olduğu bilinmektedir.

Abese suresi-18. Allah onu neden yarattı? Abese suresi-19. Bir nutfeden yarattı da ona şekil verdi. Abese suresi-20. Sonra ona yolu kolaylaştırdı. (okunması gereken ayet)

"Ya Rabbi işimi kolaylaştır" duası TAHA SURESİ 26. AYET.


NAZİAT SURESİ SON AYET ve AHKAF SURESİ SON AYET de zahmetsiz doğum için tavsiye edilir.


Yasin suresinin çokça okunması , hayırlı evlat için Enbiya suresinin hamilelik boyunca 70 defa okunması , ve aşağıdaki ayetlerin dua niyetiyle okunması da tavsiye edilir.

AL-İ İMRAN 35 , İBRAHİM 40-41 , ENBİYA 89 , SAFFAT 100 , AHKAF 15 , BAKARA 128 , FURKAN 74 , HAŞR 10 , TAHRİM 8 , SAFFAT 100 , NEML 19 , AL-İ İMRAN 36Bunların dışında tecrübeli anneler ve ya yakınlarından ricam bildiğiniz ne varsa bu başlık altındaki yorumlara bırakırsanız çok sevinirim...

9 yorum:

 1. Allah razı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin...Cümlemizden razı olsun Rabbim inşallah...

   Sil
 2. Allah razi olsun...

  YanıtlaSil
 3. Allah razi olsun
  ViYanadan selamlar. Hastanedeyiz daha dogum baslamadi. Sayenizde okuyor biraz. Neticeyi yazacagim. Allahon iz niyle dualar ise yarayacaktir insalllah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amin cümlemizden Rabbim razı olsun inşallah.umarım sağlıkla ve hayırla yavrunuzu kucağınıza almışsınızdır güzel haberlerinizi bekliyorum inşallah.Bendende viyanaya selamlar ve sevgiler miniğinizi Allah size bağışlasın şu zorlu günlerde Rabbim yardımcınız olsun Allah'a emanet olun :)evlat kokusu cennet kokusuymuş sizde o minik cenneti koklayın bol bol ;)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Amiinn...Cümlemizden razı olsun Rabbim :)

   Sil
 5. bende duyduğum bir duayı paylaşmak istedim.
  yasin suresi içinde 7 tane mübin ayeti var her mübinden sonunda mübin duasını
  zemzem suyuna veya zemzemsizde okuyabilirsiniz her türlü hacetiniz gerçekleşir.(zemzem aslında hamileler için uygun olanı)

  YanıtlaSil